13 lipca minie kolejna rocznica podniesienia polskiej bandery na legendarnej fregacie „Dar Pomorza”. Z tej okazji, 6 lipca, z Iławy wyruszy flotylla jachtów z załogami torunian, by wziąć udział w uroczystości na słynnym żaglowcu. Trasa rejsu będzie wiodła z Jezioraka przez Kanał Iławski, Kanał Elbląski, Zalew Wiślany, rzekę Szkarpawę i Zatokę Gdańską, by zacumować w Gdyni. Inne załogi pokonają tę trasę już po obchodach, w przeciwnym kierunku. Mile widziani kolejni śmiałkowie, którzy dołączą do flotylli.

Żaglowiec „Dar Pomorza” został zbudowany w 1909 roku dla niemieckiego armatora. W wyniku reparacji wojennych fregata została przejęta przez Francję. W 1929 roku jednostka została zakupiona przez toruński „Komitet Dziesięciolecia Niepodległości”, przemianowany na „Pomorski Komitet Floty Narodowej”. Podczas swojej służby na „Darze” wyszkolono 14 tyś. słuchaczy szkół morskich. W latach 1931-82 popłynął w 105 rejsów morskich, zawinął do 319 portów na świecie.

Pamięć o tym, że fregata została zakupiona ze składek mieszkańców Torunia nie uległa zatarciu. Regularnie w rocznicę podniesienia bandery na pokładzie już statku-muzeum, goszczona jest grupa członków naszego stowarzyszenia. Tegoroczne obchody mają się odbyć z udziałem delegacji Rady Miasta Torunia, o czym poinformował jej przewodniczący Marcin Czyżniewski

Dar Pomorza

img

Kanał Elbląski

img